My Pharmacy
سلام

چه خبر؟ هیچی؟ ماه رمضونم که شده... روزه ای؟؟؟ نه!؟؟

به من چه....

بریم سر بحث خودمون:

سدیم پنتوتول Sodium Pentothal که به نام های

thiopentone sodium

  trapanal

Sodium thiopental

هم شناخته شده است؛ یک باربیتورات barbiturate (خواب آور و بیهوش کننده - sedative) است که سریعا اثر میکند ولی طول عملش (بیهوشی) کوتاه است، که به عنوان general anaesthetic (بیهوشی کامل) استفاده میشود!

این دارو درون سیاهرگ (ورید) به صورت بسیار سریع عمل میکند. intravenous) IV

این دارو گاهی اوقات به عنوان  depressant برای کاهش دادن فعالیت های سیستم های بدنی نیز استفاده میشود. در واقع آرام کردن نه بیهوش کردن.

این دارو گاهی اوقات در بازجویی های CIA , FBI,... برای جلوگیری از ایجاد احساس درد استفاده میشود. یعنی باعث شود نوع خاصی از شکنجه مدت بیشتری اثر کند. میدونید که وقتی یه درد زیاد تر از حد بشه ممکنه بدن هر واکنشی بده، غش کنه یا... و بعدش هرچی بزننش انگار نه انگار!

حالا میان چیکار میکنن؟

آهان! وقتی پاسخ بدنی فرد مورد شکنجه با این دارو کاهش داده شود دیر تر به اون حالتی میره که دیگه هیچی به هیچی! پس مدت بیشتری میتوان از همان روش شکنجه استفاده کرد تا بدن او مقدار کنترل شده ای از درد را حس کند.... نه بیشتر که غش کند.

البته دوز خیلی خاصی نیازه!!!

خیلی وحشتناکه! نه!!!!! نمیدونم متوجه شدین این دارو چطوریه یا نه؟

تمامی توضیحات بالا رو از خودم درنیاوردم ها! توی سریال 24 یه جا از این دارو استفاده میکنن و منم توی ویکیپدیا سرچش کردم و اینا اومد!!!

راستی وحشت نکنین این دارو در اعمال جراحی هم استفاده میشه طبق تعریف دیکشنری iMEDIX برای بیهوشی جنرال (کامل).

 

بروبچ با اجازه!

سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 | 23:30 | Jemand |

خبر خفن

این خبر رو از  این وبلاگ کپی کردم

دکترای دارو سازی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

با تلاش همه روزه و برنامه ریزی های منظم توسط رأس هرم مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر آقای دکتر رضایی انشا.. در آینده نزدیک شاهد پذیرش دانشجویان رشته دکترای دارو سازی و سایر رشته های جدید  در این واحد دانشگاهی خواهیم بود با این روند پیشرفت همه جانبه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر و با توجه به آمارهای پیشرفتی ،شهرستان اهر  راجزو ۴  دانشگاه برتر ایران  خواهیم دید

 

فکر کنم این پول ها باعث شه دانشگاه داروسازی و پزشکی و دندانپزشکی واحد کره ماه و مریخ رو هم بزنن!

البته شوخیه ها! نکشین منو!

باید از دانشگاه آزاد برای پیشرفت علم آموزی در خارج از تهران تشکر کرد

 

 

دوشنبه هجدهم مرداد 1389 | 10:6 | Jemand |
سلام

امروز گفتم بالاخره یه حرکتی دارویی بریم. یه داروی مخوف واستون گذاشتم.

بررسی رفرنس ها:

پنکورانیوم Pancuronium طبق توصیفات دیکشنری این دارو یک عامل سد کننده عصبی عضلانی است (neuromuscular blocking agent) که به صورت نمک بروماید برای بی حسی های موضعی استفاده میشه.

ولی چیزی که دایره المعارف ویکی پدیا میگه: یک ترکیب شیمیایی بصورت بروماید که در دارویی با نام تجاری Pavulon  موجود است که یک آرامبخش و بی حس کننده عضلانی است که برای اهداف مختلفی به کار می رود. این یکی از داروهایی است که برای یک LETHAL INJECTION تجویز می شود.

یعنی...!!!!

والا من خودمم ندیدم این دارو چجوره! چون فعلا من جوجه داروساز هم نیستم! شاید دیگران بهتر این دارو رو بشناسن و صرفا از دو تا ماخذ (بسیار معتبر جهانی) استفاده کردن کافی نیست. ولی همونطور که میدونید تزریق کشنده چیزیه مثل آمپول هوا یا... که بعدش طرف یکراست میره اون دنیا!

این دارو شاید استفاده های زیادی داشته باشد و مثبت باشد ولی میبینید که ویکی پدیا مستقیما اشاره به اون مصرف خفنش کرده!

نکات جالب:

در سریال 24 از این دارو نام برده میشود که در صورت تزریق؛ فرد بدبخت بیچاره دچار بی حسی یا شاید بهتر بشه گفت شلی ریه میشه و هرچی تقلا کنه ریه ها نمی تونن هوا بکشن تو یعنی دم تعطیل و بعدشم.....! اون دنیا!

یکشنبه هفدهم مرداد 1389 | 15:46 | Jemand |
سلام

مونده بودم چی بزارم تو وبلاگ! آخه اینم موضوعه؟ داروخونه؟؟؟!!!

حالا فعلا یه متنی در ادامه مطلب گذاشتم که شوخی با (آورده اند که....) های کتب ادبیات فارسی دوره دبیرستانه که خیلی خنده اس!

حتما حوصله کنین و بخونینش!

 


ادامه مطلب
پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389 | 22:57 | Jemand |
داریم قالبو مینویسیم. پس کمی منتظر باید ماند....

یکشنبه دهم مرداد 1389 | 0:11 | Jemand |